Lietuviškai en English

„Lietuvos energija“ planuoja obligacijų emisiją

2017-03-01
Valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“, siekdama diversifikuoti turimą skolos portfelį, planuoja rinkoje išplatinti iki 200 mln. EUR vertės obligacijų. Gautas lėšas „Lietuvos energija“ investuos į žaliosios energetikos projektus.

„Sprendimą pradėti platinti obligacijas priėmėme dėl keleto priežasčių. Visų pirma, siekdami diversifikuoti skolos portfelį, kuris šiuo metu finansuojamas tik iš bankų gautomis paskolomis. Tokiu būdu prie mūsų vykdomų žaliosios energetikos projektų savo investicijomis galės prisidėti ir Lietuvos piliečiai. Manome, kad „Lietuvos energijos“ obligacijos galėtų būti įdomios Lietuvoje veikiantiems pensijų fondams, kurių lėšos šiuo metu didžiąja dalimi yra investuojamos užsienyje“, - teigia „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius dr. Dalius Misiūnas.

Anot jo, „Lietuvos energija“ nuosekliai įgyvendina grupės strateginį tikslą plėtoti atsinaujinančios energijos gamybą, todėl platina būtent žaliąsias obligacijas. Už jas gautas investuotojų lėšas įsipareigojama panaudoti tik žaliosios energetikos projektams - atsinaujinančiai energetikai, energetinio efektyvumo sprendimams, išmaniojo tinklo plėtrai bei atliekų tvarkymui. 

Panašios obligacijų platinimo praktikos laikosi ir tokios Europos energetikos bendrovės kaip „E.ON“, „Fortum“, „DONG Energy“, „Eesti Energia“, „Latvenergo“ ir t.t. Lyginant su jomis, šiuo metu „Lietuvos energija“ turi ne tik vieno tipo finansavimą, bet ir vieną mažiausių skolos portfelių apskritai. 2016 m. III ketv. duomenimis, „Lietuvos energijos“ skolos ir nuosavo kapitalo santykis buvo 0,34, kai tuo tarpu „Eesti Energia“ siekė 0,59, „Latvenergo“ – 0,39, o švedų „Vattenfall“ - net 1,14.

Šiuo metu pradedama vykdyti obligacijų platintojo atranka, kuria siekiama pasirinkti tiekėją, būsiantį atsakingu už visą pasiruošimo ir obligacijų platinimo procesą. Planuojama, kad pirmoji obligacijų programos emisija, esant tinkamoms sąlygoms rinkoje, bus išplatinta 2017 metais.

Tikimasis, kad „Lietuvos energijos“ paskelbtoje obligacijų platintojo atrankoje dalyvaus tiek vietiniai, tiek tarptautiniai bankai. Atranką planuojama užbaigti kovo mėnesį. Atrinktasis tiekėjas turės parengti programos struktūrą, strategiją, bus atsakingas už visą pasiruošimo ir platinimo procesą – „Lietuvos energijai“ padės pasirinkti kredito reitingo agentūrą, gauti kredito reitingą, paruošti platinimui reikalingą dokumentaciją, o vėliau rūpinsis obligacijų platinimu bei prekybos antrinėje rinkoje palaikymu.