Išmaniosios energetikos fondo investiciją pritraukęs „Fusebox“ padės elektros vartotojams tapti aktyviais rinkos dalyviais

2018-08-27
Išmaniosios energetikos fondo investiciją pritraukęs „Fusebox“ padės elektros vartotojams tapti aktyviais rinkos dalyviais
„Contrarian Ventures“ valdomas „Lietuvos energijos“ išmaniosios energetikos rizikos kapitalo fondas į Estijos startuolį „Fusebox“ investavo 50 tūkst. eurų paslaugos kūrimui (angl. „pre-seed“). Tikimasi, kad startuolio kuriama platforma ir paslauga padės elektros vartotojams tapti rinkos dalyviais, prisidedant prie tinklų balansavimo ir užtikrinant konkurencingas elektros energijos kainas didžiausio vartojimo momentais.   

Pritraukęs investiciją, „Fusebox“ dalyvaus pradedančiųjų verslų akseleratoriaus platformoje „Accelerator One“, „Energy One“ programoje, kurią kuruoja „Contrarian Ventures“ su „Lietuvos energija“. Startuolio kuriamą paslaugą išbandys vienos didžiausių energetikos įmonių Baltijos šalyse „Lietuvos energija“ ir „Elering“.

„Lietuvos energija“ toliau įgyvendina LE 2030 strategijoje iškeltą tikslą investuoti į inovacijas ir naujas technologijas. Išvysčiusi savo paslaugą, „Fusebox“ padėtų daug energijos vartojančioms bendrovėms sumažinti elektros energijos poreikį tomis valandomis, kai ji yra brangiausia. Sprendimas yra pradiniame etape, tačiau jį sėkmingai įgyvendinus, galėtume padėti sutaupyti verslui ir prisidėti prie visos elektros energijos sistemos balansavimo.“, - sako Lietuvos energijos“ valdybos narys ir Infrastruktūros ir plėtros tarnybos direktorius Dominykas Tučkus.

„Fusebox“ kuriama paslauga įgalins elektros energijos vartotojus reaguoti į rinkos pokyčius. Pavyzdžiui, tomis valandomis, kai energijos vartojimas išauga ir viršija elektros pasiūlą, įmonės gautų pranešimus, jog laikas sumažinti energijos suvartojimą. Tokiu būdu sumažinus elektros poreikį, nereikėtų įjungti papildomų elektros gamybos pajėgumų, tam tikrais atvejais būtų efektyviau valdomos investicijos į tinklo infrastruktūrą, o elektros vartotojai už šią iniciatyvą gautų tiesioginės naudos. 

„Nuo 2014 metų „Fusebox“ atliko Estijos, Latvijos ir Lietuvos elektros rinkų galimybių studijas, techninius bandymus bei sukūrė verslo modelį. Baltijos šalių elektros energetikos sistema susiduria su nauja era – atsinaujinančios energetikos plėtra ir besikeičiančiomis rinkos sąlygomis. Elektros energijos sistemos turi reaguoti į šiuos naujus iššūkius, siekiant išlaikyti tinklų patikimumą ir saugumą“, - sako „Contrarian Ventures“ partneris Darius Žakaitis.
Pradinėje paslaugos kūrimo stadijoje „Fusebox“ partneriai yra daug energijos vartojančios bendrovės: šaldymo sandėliai, prekybos centrai, administraciniai pastatai. Tikimasi, kad ateityje „Fusebox“ platforma galės naudotis ir nedideli elektros gamintojai.

„Mūsų verslo modelis palyginamas su „Uber“, nes mes efektyviai išnaudojame perteklinius klientų pajėgumus. Mes neturime elektros energijos gamybos įrenginių, tačiau elektros perdavimo tinklą balansuojame, naudodami klientų atsarginius pajėgumus“, - sako „Fusebox“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Tarvo Ong. 

Šiuo metu „Fusebox“ planuoja iš 1500 skirtingų pastatų sukurti virtualią, greitai į pokyčius reaguojančią jėgainę, kurios galia siektų 90 MW. Ši virtuali jėgainė daugiausiai būtų naudojama elektros tinklo balansavimui vietoj to, kad būtų įjungiamos iškastinio kuro elektrinės. 

Išmaniosios energetikos rizikos kapitalo fondas, į kurį investavo „Lietuvos energija“, o valdo „Contrarian Ventures“, investuoja į startuolius, kuriančius naujas technologijas energetikoje. Fondas taip pat kartu su „Lietuvos energija“ kuruoja akseleravimo programą „AcceleratorOne“, kuri investuoja ir augina startuolius. Programoje išbandomi pilotiniai produktai ir paslaugos vietos rinkoje, suteikiant galimybę augti ir tarptautiniame lygmenyje. „AcceleratorOne“ kviečia dalyvauti ir laukia ankstyvosios stadijos startuolių paraiškų 2018 m. programai Vilnius Tech Park bendruomenėje.