Lietuviškai en English

Centralizuotas transporto pirkimas leido sutaupyti, tačiau kelia abejonių VPT

2017-01-27
„Lietuvos energijos“ įmonių grupė, centralizuotai pirkusi automobilių nuomos paslaugas transporto sąnaudas sumažino 35 proc., ir 2016 metais sutaupė  2,8 mln. eurų, palyginti su 2011 metais, kuomet šios paslaugos dar nebuvo perkamos centralizuotai. Tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba, atlikusi neplaninį 2015 metais grupės organizuoto transporto paslaugų pirkimo patikrinimą, pateikė rekomendaciją nutraukti sudarytas sutartis UAB „NT Valdos“ (kuri priklauso „Lietuvos energijos“ grupei) bei, esant poreikiui, organizuoti naujus viešuosius pirkimus.
 
„Nuolatos efektyvindami veiklą ir norėdami užtikrinti mažiausias kainas savo klientams, siekiame, kad grupės įmonėms aptarnaujančios paslaugos būtų teikiamos efektyviai ir leistų pajusti ženklų sąnaudų mažėjimą.  Didžioji nuomojamo transporto dalis naudojama vykdant elektros ir dujų skirstomųjų tinklų bei elektrinių aptarnavimo veiklą, tad nuomos sąnaudos turi įtakos energijos kainai. Todėl mums buvo labai svarbu, kokia kaina šios paslaugos bus teikiamos grupės įmonėms. Priimdami sprendimą dėl centralizuoto pirkimo būdo vertinome tai, kad tokiu būdu pasieksime didžiausią ekonominę naudą“ – teigia „Lietuvos energijos“ Finansų ir iždo direktorius Darius Kašauskas.
 
Pateiktose išvadose VPT taip pat pažymėjo, kad „Lietuvos energijos“ skelbtas transporto nuomos paslaugų pirkimo konkursas galimai ribojo konkurenciją.
 
„Suprantame, jog tokios didelės apimties pirkime konkuruoti kitiems tiekėjams gali būti sudėtinga, tačiau pirkimo procesas buvo visiškai skaidrus. Vertiname VPT pateiktas rekomendacijas, ruošiamės pateikti papildomus argumentus, pagrindžiančius mūsų sprendimų ekonominę naudą ir teisėtumą. Svarstysime ir sutarčių nutraukimo bei naujo konkurso skelbimo galimybę. Tačiau naujus sandorius sudarysime tik tuo atveju, jei jie bus ekonomiškai naudingesni nei dabar esantys“, - sako D. Kašauskas.
 
2015 metais „Lietuvos energija“ organizavo vieningą 14-ai grupės įmonių automobilių nuomos paslaugų pirkimą. Tais metais sudarytų sutarčių kainos buvo 7 proc. mažesnės nei 2012 m. vykdyto centralizuoto pirkimo. Buvo siekiama išsinuomoti ne daugiau nei 1131 automobilį, iš kurių 863 – gamybinės paskirties transportas, naudojamas skirstomuosius elektros ir dujų tinklus bei elektrines aptarnaujančių bendrovių veikloje.
 
Viešu transporto nuomos paslaugų pirkimo konkursu, apie kurį buvo skelbta ir pranešime žiniasklaidai, susidomėjo 13 skirtingų tiekėjų, iš kurių konkurse sudalyvavo 2 bendrovės. Pasiūlymai buvo vertinami remiantis ekonominio naudingumo kriterijais – buvo vertinamos ir paslaugų kainos, ir siūlomų automobilių kuro suvartojimas. Pretenzijų ar skundų dėl pirkimo nebuvo nei iš dalyvių, nei iš VPT. Transporto nuomos sutartis buvo sudaryta su bendrove „NT Valdos“, kuri vienintelė pateikė galutinį pasiūlymą konkurse.  Pirkimo eigoje esminių pastabų nei iš tiekėjų, nei iš VPT gauta nebuvo. Trims metams sudarytų sutarčių vertė - 19,8 mln. eurų su PVM.
 
Bendrovė „NT Valdos“ 63 proc. transporto priemonių nuomoja „Lietuvos energijos“ grupės įmonėms, o likusius 37 proc. – rinkai.