Lietuviškai en English

Už elektrą atsiskaitantiems ESO savitarnoje – atsakymas, iš ko susideda elektros kaina

2017-03-14
Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius" (ESO), aptarnaujanti 1,6 mln. klientų, už elektrą  savitarnos portale www.manogile.lt  atsiskaitantiems privatiems klientams įdiegė naujovę: nuo šiol galima paprastai ir aiškiai sužinoti, iš ko susideda elektros kaina. Savitarnoje, deklaravę rodmenis ir norėdami atsiskaityti už suvartotą elektros energiją, privatūs klientai turi galimybę pamatyti galutinės mokėtinos sumos dedamąsias. Toks kainų detalizavimas įdiegtas siekiant didinti atsiskaitymų skaidrumą ir suteikti daugiau informacijos apie ESO paslaugų kainodarą.
 
Už elektrą mokėtinos sumos detalizavimo funkcija veikia savitarnos portalo www.manogile.lt naudotojams. Portale pateikiama informacija apie penkias elektros kainos dedamąsias – įsigijimo, persiuntimo (apimančio perdavimo, sistemines ir skirstymo paslaugas), visuomeninio tiekimo paslaugų, VIAP (viešuosius interesus atitinkančių paslaugų) kainos ir PVM. Pavyzdžiui, vidutinis namų ūkis Lietuvoje, suvartojantis 145 kWh elektros energijos per mėnesį su vienos laiko zonos  tarifų planu „Standartinis" už elektrą mokėtų 16,53 eurų. Šioje sumoje elektros energijos įsigijimas sudarytų 5,33 euro, persiuntimo paslauga – 6,11 euro, visuomeninio tiekimo paslauga – 0,21 euro, VIAP kaina – 2,01 euro, PVM – 2,87 euro.
 
„Dažnai mūsų klientams kyla klausimas – kas sudaro elektros kainą. Taip pat yra manančių, jog ji priklauso tik nuo mūsų veiklos ar sprendimų. Tačiau galutinę elektros kainą sudaro daug dedamųjų dalių, iš kurių tik daliai galime turėti tiesioginės įtakos. ESO kainos dalis sudaro apie 27 proc. visos galutinės namų ūkio suvartojamos elektros energijos kainos ir ji pastaraisiais metais išlieka stabili", – sakė ESO Visuomeninio tiekėjo departamento direktorius Ramūnas Kiaulėnas.
 
Nuo 2017 m. sausio 1 d. elektra gyventojams atpigo vidutiniškai 4,9 proc.: skaičiuojama, kad namų ūkio išlaidos elektrai dėl to per metus sumažės apie 10 eurų.
 
Pastaraisiais metais ESO specialistai pastebi besikeičiančius klientų elektros vartojimo įpročius. Daugėjant buityje naudojamų elektros prietaisų, kurie naudojami buičiai palengvinti, komfortui ar laisvalaikio poreikiams, peržiūrėti klientams taikomi tarifų planai ir, pavyzdžiui, nuo 2018 m. ESO jau nebesiūlys „Elektrinės viryklės" tarifų plano. Šis planas buvo aktualus prieš kelis dešimtmečius, kai elektros viryklė buvo vienas daugiausiai elektros energijos naudojančių įrenginių namuose.
 
ESO pataria klientams įsivertinti savo elektros vartojimo poreikius ir pasinaudoti specialia palankiausio tarifo plano skaičiuokle (www.eso.lt/tarifoskaiciuokle), kuri, įvedus turimą planą ir elektros poreikį, įvertins, ar turimas planas yra klientui palankiausias.