Karšta liepa toliau didino elektros kainą

2018-08-06
Vidutinė liepos mėn. elektros energijos kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje, palyginti su  birželiu, didėjo 7 proc. ir siekė 54,56 Eur/MWh. Kainų pokytį lėmė dėl aukštos temperatūros išaugęs energijos vartojimas ir energijos kainų augimas kitose regiono šalyse.
 
4–ojoje (SE4) Švedijos kainų zonoje, kurią su Lietuva jungia „NordBalt“, vidutinė liepos mėn. energijos kaina siekė 53,21 Eur/MWh ir buvo 14 proc. didesnė nei birželį bei didžiausia šiemet. Energijos kainų skirtumas tarp Lietuvos ir Švedijos SE4 kainų zonų liepą buvo 70 proc. mažesnis nei birželį ir sudarė tik 1,35 Eur/MWh.
 
„Kainų skirtumas tarp Lietuvos ir Švedijos SE4 kainų zonų buvo vienas mažiausių šiemet – įprastai tai turėtų reikšti ir mažas energijos kainas Lietuvoje. Visgi pastaruoju metu reikšmingai sumažėjusi elektros iš atsinaujinančių energijos šaltinių generacija Skandinavijoje augina kainas visame regione.  Lyginant su birželio mėn. 41,4 proc. krito vėjo elektrinių generacija, 7,8 proc. mažėjo hidroelektrinių gamyba, o Rusijos-Suomijos jungties pralaidumas siekė tik trečdalį įprasto srauto bei didino energijos kainas naktį. Energijos kainų augimui įtakos turėjo ir aukštesnė nei birželį vidutinė mėnesio temperatūra dėl kurios augo energijos paklausa“, – sako nepriklausomo elektros tiekėjo „Energijos tiekimas“ Verslo plėtros ir palaikymo departamento direktorė Diana Kazakevič.
 
Kitų Baltijos šalių kainų zonose kainos liepą buvo panašios kaip ir Lietuvoje. Latvijoje kaina augo 7 proc. ir siekė 54,55 Eur/MWh. Estijoje liepą fiksuotas 13 proc. kainos augimas, o vidutinė kaina siekė 54,06 Eur/MWh.
 
Antrojoje metų pusėje reikšmingos įtakos energijos kainai „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje turės Lietuvos ir Švedijos jungties „NordBalt“ remontas. Jis numatomas rugpjūčio 16 – spalio 28 dienomis.