Elektros sąskaitomis už rugpjūtį nepatenkinti juridiniai vartotojai gali pasirinkti kitą tiekėją

2018-09-07
Rugsėjo pradžioje elektrą iš garantinio tiekėjo įsigyjantys juridiniai asmenys gavo pirmąsias sąskaitas pagal naują kainos skaičiavimo tvarką, įsigaliojusią rugpjūčio 1 d. Nuo šios datos visiems juridiniams asmenims garantinės elektros kaina buvo susieta su „Nord Pool“ energijos biržoje fiksuota rinkos kaina, prie jos pridedant papildomą maržą. Įstatyme numatyta galimybė gavus elektros sąskaitas ir įvertinus naują kainodarą juridiniams vartotojams laisvai pasirinkti bet kurį kitą energijos tiekėją. Be jokių apribojimų tą padaryti galima iki rugsėjo 10 dienos.
 
Pagal naująjį skaičiavimą garantinis energijos tiekimo tarifas sudaromas prie „Nord Pool“ Lietuvos kainų zonos tarifo pridedant 25 proc. maržą. Pavyzdžiui: biržoje Lietuvos kainų zonoje liepos mėn. fiksuota kaina buvo 54,56 Eur/MWh, todėl garantinio tiekimo kaina rugpjūčio mėn. apskaičiuojama taip: 54,56 ×1,25=68,2 Eur/MWh (arba 0,0682  Eur/kWh). Anksčiau kaina buvo nustatoma metų pradžioje ir nesikeisdavo visus metus. 
 
Galimybė sutaupyti
 
Įvertinę naują kainodarą ir ieškodami palankesnio tarifo juridiniai asmenys gali rinktis nepriklausomus energijos tiekėjus, kurie turi galimybę pasiūlyti ne tik mažesnę kainą, bet ir papildomas paslaugas. Šį mėnesį tą norintys padaryti ir sutaupyti turėtų suskubti – terminas baigiasi rugsėjo 10 dieną (pirmadienį). Remiantis ankstesnių metų duomenimis, nepriklausomo energijos tiekėjo kaina, lyginant su garantinio tiekimo alternatyva, gali organizacijoms padėti kasmet sutaupyti iki keliolikos procentų elektros išlaidų. 
 
„Nepriklausomas energijos tiekėjas nuolat ieško galimybių įsigyti elektrą iš gamintojų palankesnėmis kainomis, todėl savo klientams paprastai gali pasiūlyti geresnes finansines sąlygas nei garantinis tarifas. Be to, vartotojams suteikiama ir papildomų verčių: individualios konsultacijos dėl efektyvesnio energijos naudojimo, patogesni mokėjimo modeliai, lankstesnės bendradarbiavimo sutartys ir pan.“, - sako nepriklausomo energijos tiekėjo „Energijos tiekimas“ mažmeninės prekybos departamento direktorius Martynas Boratinskas. 
 
Anot „Energijos tiekimo“ atstovo, pagal kasmet vykdomas energijos vartotojų apklausas, renkantis elektros tiekėją daugelį metų kaip svarbiausi klientų yra įvardijami trys veiksniai: kaina, patikimumas ir profesionalus klientų aptarnavimas.
 
Įmonės, keisdamos energijos tiekėją, taip pat gali skirti daugiau dėmesio aplinkai ir išteklių tausojimui bei rinktis iš atsinaujinančių išteklių pagaminamą elektros energiją.  Pavyzdžiui, „Energijos tiekimas“ siūlo aplinką siekiančioms tausoti organizacijoms įsigyti elektrą pagamintą iš atsinaujinančių išteklių ar net tiekėjo lėšomis įsirengti saulės jėgainę ant savo pastato stogo ar sklypo.
 
Iki rugsėjo 10 d. galima pasirinkti nepriklausomą tiekėją
 
Pagal naują rugpjūčio mėn. įsigaliojusią tvarką visi juridiniai asmenys už energiją mokantys pagal garantinį tarifą, nepriklausomai nuo sudarytos sutarties trukmės, gavę pirmąsias sąskaitas gali priimti sprendimą pasirinkti  nepriklausomą energijos tiekėją.
 
M. Boratinskas pabrėžia, kad nepriklausomi tiekėjai gali pasiūlyti geras sąlygas ne tik didelėms, bet ir smulkioms, vos keletą darbuotojų turinčioms įmonėms: „Vystant smulkų verslą svarbios yra net keliolika procentų per metus sumažėjusios išlaidos energijai. Rinktis nepriklausomą energijos tiekėją ekonomiškai racionalu bet kuriam juridiniam asmeniui, turinčiam nekilnojamojo turto“, – teigia M. Boratinskas.
 
Anot jo, laiko sąnaudos apmokant sąskaitas neišauga, o tiekėjo keitimas įprastai sutvarkomas elektroniniu būdu pasirašant vos kelis dokumentus. Be to, atsisakant garantinio tiekimo jokių techninių atnaujinimų daryti nereikia – pakeitimai atliekami elektroniniu būdu. 
 
„Nespėję pasirinkti nepriklausomo elektros energijos tiekėjo iki rugsėjo 10 dienos, norintieji tą turės progų padaryti ir vėlesniais mėnesiais. Tačiau iki tol už suvartojamą elektrą tiesiog teks mokėti brangiau“, - perspėja M. Boratinskas.