Elektros kaina Lietuvoje spalį sumažėjo pirmą kartą per pusmetį

2018-11-07
Spalio mėnesį – pirmą kartą per pastarąjį pusmetį – elektros energijos kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje sumažėjo. Ji, palyginti su rugsėju, krito 6 proc. iki 55,68 Eur/MWh. Kainos mažėjimą paskatino vėl pradėjusi veikti „NordBalt“ elektros jungtis su Švedija, kurios remontas baigtas 2 savaitėmis anksčiau nei planuota. Bendras energijos kainų lygis krito visame Baltijos ir Skandinavijos regione – tai lėmė didesnė elektros gamyba jėgainėse.

Vidutinė elektros kaina Lietuvoje iki spalio augo 6 mėnesius iš eilės – nuo šių metų balandžio iki rugsėjo. Per šį laikotarpį ji iš viso pabrango 47 proc.

„16 dienų anksčiau nei planuota baigtas „NordBalt“ jungties remontas vėl atvėrė galimybę importuoti tradiciškai pigesnę elektrą iš Švedijos ir kitų Skandinavijos rinkų. Šiame regione elektra pigo dėl padidėjusios pasiūlos: trečdaliu (35 proc.) daugiau jos pagaminta atominėse jėgainėse, 15 proc. daugiau energijos sugeneruota ir hidroelektrinėse“, - pasikeitusias kainų tendencijas komentuoja Ainis Kavaliauskas, „Energijos tiekimo“ generalinis direktorius.

Spalį sumažėjusi kaina Lietuvoje buvo beveik tokia pati kaip kaimyninėje Latvijoje (55,04 Eur/MWh) ir 7 proc. mažesnė nei Lenkijoje (59,3 Eur/MWh). Mažiausia elektros kaina regione praėjusį mėnesį fiksuota Suomijoje – 46,35 Eur/MWh., beveik tokia pati ji buvo ir gretimoje Estijoje.

Anot A. Kavaliausko, tikimasi, kad lapkritį elektros kaina išliks stabili arba mažės. Tiesa, neigiamą įtaką jai gali daryti suplanuoti remonto darbai elektros jėgainėse Lietuvoje ir kitose regiono šalyse. Vidaus rinkoje elektros gamybą mažins iki lapkričio 20 d. numatyti remonto darbai Kauno hidroakumuliacinėje elektrinėje. Jėgainių remontas taip pat vyks Latvijoje ir Švedijoje – pastarojoje dėl to beveik visą lapkritį neveiks atominės elektrinės Ringhals vienas iš blokų.