„Doing Business“ reitinge Lietuvą kilstelėjo geresnės elektros įvedimo sąlygos

2018-10-31
Gerindama elektros įvedimo greitį ir sąlygas, elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisidėjo prie visos Lietuvos konkurencingumo reitingo augimo. Spalio 31 d.  Pasaulio banko paskelbtame „Doing Business 2018“ reitinge Lietuva pagal prisijungimo prie elektros tinklų rodiklį pakilo į 26 vietą – tai 7 pozicijomis geriau lyginant su 2017 m. rodikliu. Pernai pagal šį rodiklį Lietuva buvo 33 vietoje, o 2016 m. 55 vietoje.

„Kelerius metus iš eilės ESO komanda kartu su kitomis institucijomis tikslingai dirba, kad patenkintų klientų norą prie elektros tinklo prisijungti kuo operatyviau. Tokios ESO pastangos nelieka nepastebėtos – geresnis „Doing Business“ reitingas, tai ir ESO įvertinimas didinant visos šalies patrauklumą investuotojams, gerinant sąlygas plėtrą vykdančiam verslui. Per pastaruosius kelerius metus sujungėme ne vieną ilgai trunkančią elektros įvedimo procedūrą ir tai leido sutrumpinti elektros įvedimo terminus ir sumažinti kainą. Inicijuojam ir daugiau pokyčių, optimizuojame procesus, kurie šiame reitinge dar neatsispindi, bet, tikimės, sudarys prielaidas gerėjimui „Doing Business“ reitinge ir kitąmet“, – sako ESO generalinis direktorius  Mindaugas Keizeris.

Šiemet prisijungimo prie elektros tinklo procedūrų skaičius sumažėjo nuo 5 iki 4, atsisakius būtinos procedūros sudaryti elektros tiekimo sutartį norint pabaigti prijungimo prie elektros tinklo procesą. Nors lieka kliento teisė pasirinkti nepriklausomą tiekėją, tačiau ji nėra būtina prijungimui. Nepriklausimą tiekėją klientas gali pasirinkti ir vėliau, jam patogiu metu.

ESO Energetikos ministerijai dar šiemet pateikė daugiau siūlymų, kurie padės dar supaprastinti elektros įvedimo procesą. Vienas tokių – atsisakyti Valstybinės energetikos inspekcijos pažymos pakeičiant ją rangovo pažyma, skirta užtikrinti kliento vidaus elektros tinklo patikrinimą. Tai padėtų sumažinti perteklinių veiksmų skaičių ir atpiginti procesą. Taip pat, planuojama, kad 2019 m. teikiant duomenis vertinimui bus atsižvelgta ir į pokyčius, kurie leis sutrumpinti dabartinę verslo klientų prijungimo prie elektros tinklo trukmę nuo 85 iki 60 dienų. Šis pokytis taip pat turėtų kilstelėti Lietuvą „Doing business“ reitinge. „Doing Business“ – tai Pasaulio banko atliekamas verslo aplinkos vertinimas. Atliekant šį tyrimą šalis vertinama pagal 10 rodiklių, įskaitant elektros įvedimo procesą (angl. „Getting Electricity“).  Pastarajam procesui įvertinti naudojami 4 pagrindiniai rodikliai - procedūrų skaičius, prijungimo laikas, darbų kaina, tinklo patikimumas ir elektros energijos kaina.
 
„Doing Business“ nagrinėja verslo plėtrą skatinančius ir stabdančius reikalavimus įvairiose valstybėse, regionuose ir juos reitinguoja. Susumavus visus rodiklius, Lietuva šiemet pakilo 2 pozicijomis aukštyn ir užima 14 vietą iš 190 pasaulio valstybių.