Balandis į Europą atnešė dar mažesnes dujų kainas

2019-05-13
Balandis į Europą atnešė dar mažesnes dujų kainas
Perteklinė suskystintų gamtinių dujų (SGD) pasiūla, rekordiškai užpildytos požeminės Europos gamtinių dujų saugyklos, silpna Azijos SGD paklausa bei vamzdynų remontai Europos dujotiekių sistemoje – tokie esminiai veiksniai formavo ir toliau krentančias Europos ir pasaulio dujų kainas. Balandžio mėnesį SGD importas Europoje pralenkė dujų tiekimą į tinklus Norvegijos vamzdynais, ir tapo antru pagrindiniu dujų apsirūpinimo šaltiniu Europoje
 
Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 m. gegužės mėnesio ateities dujų sandoriams vidutiniškai siekė apie 14,9 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) arba 0,9 Eur/MWh mažiau nei ateities sandorių kainos balandžio mėnesiui (15,8 Eur/MWh), o palyginti su tuo pačiu metu pernai Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo net 22 proc. Nuo šių metų pradžios, kuomet sausio mėnesio ateities dujų sandorio vidutinė vertė siekė 24,03 Eur/MWh, Nyderlandų TTF indeksas atpigo 38 proc. Tuo metu, Gazprom vamzdinių dujų pardavimo kaina Europai ir Turkijai (išskyrus Baltijos šalis) balandžio mėnesį laikėsi ties 17,6 Eur/MWh.
 
„Pasaulinėje SGD rinkoje formuojasi SGD perteklius, kuris, įvairių analitikų nuomone, tęsis visus šiuos metus, tikėtina, ir kitus. Nuo 2018 metų pabaigos SGD pasiūlai didėjant sparčiau nei vystosi paklausa, susidaręs perteklius spaudžia SGD kainas žemyn tiek Europos, tiek Azijos trumpalaikių sandorių rinkoje (SPOT)“, –  teigia „Lietuvos energijos tiekimo“ SGD prekybos vadovė Viktorija Ditmonaitė.
 
Azijos SPOT SGD kainų indeksas balandžio pradžioje nukrito iki 13,1 Eur/MWh. Tiesa, padidėjus SGD poreikiui vasaros laikotarpiui, mėnesio pabaigoje SPOT dujų kaina padidėjo iki 15,7 Eur/MWh.
 
Rekordiškai užpildytos Europos dujų saugyklos
 
Šių metų gegužės 1 d. Europos požeminių dujų saugyklų užpildymas siekė 50 proc., arba 532 TWh. Tai yra net 93 proc. daugiau nei pernai gegužės 1 dieną (276 TWh), arba 61 proc. daugiau nei prieš dvejus metus.
 
Išdujinant rekordinius SGD kiekius iš Europos terminalų į Europos dujų tinklus, intensyvus saugyklų pildymas tęsėsi visą balandį – procesui įtakos turėjo ir Norvegijos bei Anglijos dujotiekių infrastruktūros remontas. Konkrečiai balandžio mėnesio pabaigoje papildomą spaudimą dujų kainų indeksams turėjo ir jungiamojo dujotiekio tarp Anglijos ir Belgijos kasmetinis remontas, vykstantis balandžio 21-30 dienomis. Remonto metu Didžioji Britanija negalėjo eksportuoti dujų pertekliaus į žemyninę Europą – vietoj to dujas siuntė į savo saugyklas.
 
ICIS duomenimis, per šių metų balandžio mėnesį ES terminaluose iš viso buvo išdujinta 10,1 mlrd. kub. m. SGD, arba tris kartus daugiau nei pernai balandį. Nuo 2019 metų pradžios perteklius SGD rinkoje buvo kreipiamas į šiaurės vakarų Europą, kur dideli terminalo pajėgumai bei likvidžios rinkos be trukdžių leidžia sugerti didelius SGD kiekius. Kataro, JAV bei Rusijos SGD eksportuotojai ir toliau buvo pagrindiniai žaidėjai šiaurės vakarų Europos rinkoje –  SPOT krovinių pardavimas Europoje jiems garantavo didesnį pelną nei Azijoje, net nepaisant Azijoje smarkiai kritusių SGD transportavimo kaštų palyginti su 2018 metų pabaiga. 
 
„Intensyvi SGD krova Europoje, manoma, tęsis ir vasaros metu, nors Azija nešturmuos rinkos taip aktyviai kaip pernai pavasario-vasaros laikotarpiu. Japonija dėl prognozuojamos vėsesnės vasaros šiuo metu jau vykdo dalies SGD krovinių perpardavimą Kinijai, o pati Kinija didina SGD kontraktinių krovinių tiekimą, dėl ko SPOT krovinių poreikis šalyje, tikėtina, taip pat bus mažesnis. Tačiau gyvybę rinkoje palaikys Indija, Meksika bei Pietų Amerikos šalys, kuriose šią vasarą prognozuojamas sausrų laikotarpis“, – teigia V. Ditmonaitė.
 
Kitokia vasara nei pernai Europos dujų rinkose
 
Didesnė SGD pasiūla Atlante bei dvigubai daugiau nei įprasta tokiu metu užpildytos požeminės dujų saugyklos Europoje ir toliau spaus dujų vasarines kainas žemyn taip didindami vasaros bei žiemos dujų kainų skirtumą. Šiuo metu Nyderlandų TTF vasaros ir žiemos kainų skirtumas siekia apie 6,5 Eur/MWh, kuomet pernai jis sudarė tik 1,7 Eur/MWh.
 
Pernai iki 30 proc. Europos dujų paklausos vasaros metu sudarė būtent papildomas dujų poreikis Europos dujų saugyklose, kurios po 2017-2018 metų žiemos sezono buvo smarkiai ištuštėjusios (užpildymo lygis siekė tik 18 proc.). Skubios dujų injekcijos poreikis skatino vasaros kainų kilimą ir mažino skirtumą su prognozuojamomis žiemos kainomis. SGD kainos taip pat buvo aukštos dėl netikėtai didesnio Kinijos ir kitų Azijos šalių SGD poreikio, kurį skatino karšti orai bei baimės dėl dujų stygiaus (dujų krizės), kuris ištiko Kiniją 2017-2018 metų žiemą.
 
Tačiau šiais metais situacija priešinga. Papildomas dujų poreikis į Europos saugyklas bus istoriškai žemas, SGD poreikis Azijoje, tikėtina, taip pat ne toks aštrus, o ir visa pasaulinė dujų rinka šiais metais yra kur kas geriau aprūpinta nei pernai – nuo 2018 metų pabaigos startavo nauji SGD skystinimo projektams JAV, Australijoje ir Rusijoje. Visi šie veiksniai formuoja perteklinę šių metų Europos dujų rinką su žemomis kainomis ir krentančiomis tiekėjų maržomis.
 
Šiuo metu Nyderlandų TTF trečiojo ketvirčio kainų indeksas biržose siekia apie 15,1 Eur/MWh, arba 33 proc. mažiau nei pernai 2018 metų III ketvirtį (22,5 Eur/MWh).